Депресія

Админ 1212
07.10.2022

Депре́сія (від лат. deprimo «тиснути (вниз), придушити») — психічний розлад, що має три характерні ознаки:

 • Рухальна загальмованість.
 • Уповільненість мислення – складно формулювати думки, від чого страждають як робоча сфера діяльності, так і особисте ставлення.
 • Зниження настрою при депресії має тривалий характер. За норми туга, пригніченість йдуть при усуненні джерела стресу. При депресії цього не відбувається.

Хто схильний до депресії:

 • Люди, у яких занижено самооцінку.
 • Люди з тривожним типом характеру.
 • Люди, серед яких превалює песимістичне середовище.

Давайте розберемося, що таке депресія і чому вона може виникнути?

 1. Психосоматичні захворювання – соматична хвороба проявляється чи загострюється за умов стресу.
 2. Депресія – реакція на тяжку хворобу.
 3. Депресія – результат ураження ЦНС при соматичній хворобі.
 4. Соматизовані (масковані) депресії – депресія проявляється соматичними симптомами (кардіалгії, абдоміналгії, тахікардія, запори, слабкість, запаморочення).

Критерії діагностики:

 1. Знижений настрій протягом 2 тижнів та більше.
 2.  Втрата колишніх інтересів чи здатності відчувати задоволення.
 3. Зниження енергійності, що може призвести до підвищеної стомлюваності та зниженої активності.
 4. Додаткові: зниження здатності до зосередження уваги, зниження самооцінки та почуття впевненості у собі, ідеї винності та самоприниження, похмуре та песимістичне бачення майбутнього, суїцидальні ідеї чи дії, порушений сон, знижений апетит.

Також характерно, що в основному погіршення стану припадає на ранок – до вечора симптоматика йде на спад.

Читайте також: Післяродова депресія

Види депресій

 • Класична депресія – це душевний стан, що переживається як смуток; звичні справи не приносять задоволення.
 • Невротична депресія – результат тривалої психотравмуючої ситуації. Така депресія зустрічається серед людей з певними особливостями особистості, наприклад прямолінійність, безкомпромісність у поєднанні з невпевненістю, нерішучість у певних ситуаціях.
 • Психогенна депресія розвивається у ситуації втрати життєво важливих для даної особистості цінностей, пригніченість, тривога, ангедонія (втрата здатності отримувати задоволення), втрата або смерть близького, сильний стрес на роботі тощо.
 •  Післяпологова депресія розвивається у молодих матусь у перший місяць після пологів.

По перебігу розрізняють:

 • Депресивний епізод легкого ступеня (субдепресія):

Основні прояви слабо виражені; виявляються лише окремі риси. Не потрібне медикаментозне лікування. Допомога на даному етапі психотерапія або робота з психологом на тривалій основі. Основне завдання виявити причину, опрацювати її та усунути, а також знайти способи отримувати задоволення (займатися тим, що подобається).

 •  Депресивний епізод середнього ступеня (помірні):

Основні прояви депресії виражені помірно, зниження соціального та професійного функціонування. Потрібна комплексна робота психолога або психотерапевта та лікаря психіатра з призначенням медикаментів.

 • Депресивний епізод тяжкого ступеня:

Домінують або туга, або апатія, психомоторна загальмованість, тривога, занепокоєння, з’являються суїцидальні думки та тенденції та виражені порушення соціального функціонування, нездатність до професійної діяльності. Потрібне лікування у спеціалізованому закладі, після цього постійний прийом та спостереження у психіатра, а також тривала робота з психологом чи психотерапевтом.

Найнадійніший і найвірніший спосіб визначити депресію це опитувальник Бека

Шкала Бека – класичний тест для долікарської оцінки виразності депресії. Опитувальник складається з 21-ї категорії симптомів та скарг. У кожному питанні потрібно вибрати одне з чотирьох тверджень, яке характеризує ваш стан сьогодні та за останній тиждень.

Автор: Лейк Любов